Fakty o tenisovej rakete
27.11.2011 18:14
Manévrovateľnosť (maneuverability) je nejasnou zmiešaninou pojmu moment sily (moment) a pojmu úderová sila (swingweight), s interpretáciou od hráča k hráčovi. Pre tých, ktorí tento výraz pochopili ako moment sily, bude raketa manévrovateľnejšia keď ju budú môcť rýchlejšie dostať do úderovej pozície, najmä pri volejoch a returnoch. Tým, ktorí pochopili manévrovateľnosť ako synonymum úderovej sily, bude zodpovedať očakávaniam, ak s ňou dokážu zahrať tvrdší úder. Raketa s nízkym momentom sily a zároveň s vysokou úderovou silou by síce vyhovovala obidvom očakávaniam, ale v každom prípade je lepšie obe tieto veličiny vysvetliť a posúdiť samostatne, ako to urobíme neskôr. Zároveň tým vyvrátime domnienku, že nízky moment sily vylučuje vysokú úderovú silu a naopak.
Rýchlosť švihu (swing speed) sa obvykle určuje podľa jeho typu a rozdeľuje sa na rýchly, stredný a pomalý. Podľa toho ponúkajú výrobcovia svoje rakety orientované buď na kontrolu, alebo skôr na razanciu úderu. Tento pojem je relatívny nielen z hľadiska toho, že hráči sa nedajú odstupňovať podľa rýchlosti švihu do troch kategórií (a to sme už odhliadli od toho, že aj ten istý hráč švihá do lopty rôznou rýchlosťou pri rôznych úderoch), ale najmä preto, že neexistuje objektívne merítko pre určenie typu švihu u toho-ktorého hráča. Ak takéto odporúčanie zároveň nemá väzbu ani na údaj o momente sily, ani na úderovú silu danej rakety, je kategória „rýchlosť švihu“ skôr zavádzajúca.
Snáď žiadny výraz súvisiaci s tenisovými raketami nemá tak nejasný význam ako sila (power). Môže znamenať:
1) vysoký koeficient návratu (coefficient of restitution), t.j. schopnosť odrazu lopty prostredníctvom flexibility rámu rakety,
2) vysokú úderovú silu (swingweight), t.j. raketu s veľkým potenciálom rotačnej zotrvačnosti , alebo
3) nízky vklad práce (work), t.j. vysokú účinnosť (efficienty) rakety, vyjadrenú množstvom kinetickej energie prenesenej do lopty v momente úderu.
Zdá sa, že prevažujúce chápanie „sily“ je podľa bodu 1) - koeficient návratu. Zástancovia tuhých materiálov tvrdia, že takéto rakety sú silovo výkonnejšie, pretože tuhý rám sa narovná (vráti sa do pôvodnej polohy) rýchlejšie, a tým napomáha katapultovaniu lopty pri odraze.
Existuje dôkaz na podporu tohto tvrdenia?
Keďže časť energie, ktorá pôsobí na deformáciu rámu pri strete lopty a rakety nie je vrátená lopte, vzniká energetický impulz na pozdĺžnej osi rakety. Z miesta nárazu sa tento impulz odráža do rámu a postupuje na koniec rúčky, odkiaľ sa vracia naspäť. Na šírenie takto vzniknutého energetického impulzu a jeho návrat do bodu úderu je potrebných, podľa fyzikálnych výpočtov, minimálne 8 milisekúnd, pričom čas dotyku lopty s povrchom výpletu je iba 5 milisekúnd. Z toho vyplýva, že navrátená energia už nemôže byť zužitkovaná pre zvýšenie rýchlosti lopty a teda tuhosť rámu ako predpoklad „sily“ nezodpovedá skutočnosti.
Tuhosť rámu môže však ovplyvniť limit napätia výpletu a tým nepriamo aj jeho flexibilitu, čo však nevyvracia vyššie uvedené výpočty, ale skôr dokazuje, že výplet (a nie rám rakety) je hlavným komponenton schopnosti odrazu prostredníctvom jeho pružnosti.
Chápanie sily, resp. výkonnosti rakety, ako úderovej sily (swingweight) podľa bodu 2) sa javí problematické z dôvodu, že tento parameter je skôr možné pochopiť ako potenciál, ktorého využitie je závislé na sile hráča, keďže pri výpočtoch sa predpokladá rovnaká zotrvačná rýchlosť rôzne ťažkých a rôzne vyvážených rakiet. Hovoríme však o sile, resp. výkonnosti rakety, a nie o „sile“ hráča.
Najsprávnejšiemu chápaniu pojmu „sila“ by zodpovedalo poňatie podľa bodu 3), ktoré hovorí o účinnosti rakety ako o pomere výsledného výkonu k vynaloženému úsiliu - práci. Menej je v tomto prípade viac, pretože hráč udierajúci do lopty s menšou silou, na dosiahnutie toho istého výsledku (tej istej rýchlosti udelenej lopte), hrá očividne s raketou s vyššou účinnosťou. Takto poňatá sila (kinetická energia) sa dá fyzikálne vyjadriť vzorcom: Práca = 1/2 . M . v2 (M = hmotnosť rakety v kg, v = lineárna rýchlosť ťažiska rakety pred nárazom do lopty v metroch za sekundu).
Zdalo by sa, že pojem sila (power) je týmto vyriešený. Chyba lávky. Takýmto spôsobom udanú silu, resp. výkonnosť tenisovej rakety, žiadny výrobca neponúka. Aj renomované Diagnostické centrum firmy BABOLAT (Babolat Racket Diagnostic Center - založené v roku 1992), ktoré zverejňuje charakteristiky všetkých profesionálnych tenisových rakiet, udáva len úderovú silu (swingweight) a nie účinnosť podľa vyššie uvedeného vzťahu.
Kontrola (control) - každý ju chce, ale nikto nevie, čo to znamená. Jedno poňatie hovorí o kontrole ako opaku sily, čo by ale znamenalo, že zvyšovanie jedného je v nepriamom pomere k zvyšovaniu druhého a naopak. To by však žiadny výrobca ani predajca nepriznal. Iné poňatie hovorí o kontrole ako schopnosti ľahkého narábania s raketou, čo znamená však potom pojem manévrovateľnosť?
Do tretice ďalší hovoria o stabilite (stability), čo mnohí používajú namiesto pojmu rotačná stabilita (twistweight) alebo úderová sila (swingweight).
Kto by nechcel tenisovú raketu, ktorá zaručuje, že lopty budú výborne „lietať“ a neustále „padať“ do dvorca aj napriek našim nepresným zásahom. Každý pojem, ktorý však nie je fyzikálne merateľný, resp. nie je ho možné vyjadriť prostredníctvom nejakej merateľnej veličiny, ostáva v prevažnej miere mnohoznačným vágnym pojmom, ktorý je možné subjektívne interpretovať. Aby sme sa pri výbere tej „našej“ rakety vyhli nedorozumeniam, v predošlých sekciách sme tieto pojmy vysvetlili a definovli.
- aký význam má sweetspot
Ak sa vám obvykle darí zasahovať loptu v ťažisku úderu (čo je odborným termínom pre sweetspot) rotačná zložka nárazu je eliminovaná, čo je priaznivým prvkom z hľadiska zaťaženia zápästia a predlaktia. K tomu je potrebné poznať miesto sweetspotu na vašej rakete, ako aj obvyklé miesto kontaktovania lopty pri údere. V prípade, že sa tieto miesta na ploche výpletu nezhodujú, môžete pridaním vyvažovacej pásky „zdvihnúť“ sweetspot do priaznivejšieho bodu z hľadiska vašich zásahov.
- sú rakety s väčšou hlavou lepšie
Skôr nie. Veľké hlavy majú za následok vzrastajúcu dĺžku strún, čím sa zvýrazňuje vplyv výpletu na hru. Kladný efekt vyplýva z predĺženia kľudovej doby (t) a z tzv. „trampolínového efektu“ (vyšší koeficient návratu c). Nevýhodou je že presnosť úderov mimo optimálneho bodu zásahu značne „trpí“, pretože strunové lôžko je pri náraze viac deformované a lopta je nerovnomerne sploštená. Väčšia možnosť nepresných zásahov nevadí pri učení, ale neposlúži zlepšovaniu vašej hry.
- sú predĺžené rakety lepšie
Niekedy. Ak je ťažisko úderu (sweetspot) v štandardnej vzdialenosti od ruky (t. j. tam, kde aj pri 27 palcovej rakete), predĺžené (extra-long) rakety majú horšie vlastnosti pri základných úderoch vzhľadom k tomu, že obvyklé miesto zásahu lopty sa nebude zhodovať s ťažiskom úderu. Pri zachovaní relatívne dobrého momentu môžu byť, z hľadiska lepšieho dosahu, výhodnejším pre hráčov s obojručným bekhendom.
- aký význam má správne číslo držadla
Hrubšie poskytuje viac plochy k uchopeniu držadla, a tým aj väčšiu odolnosť voči pretáčaniu rakety v dlani pri úderoch mimo optimálneho bodu zásahu. Hráči s „delovým“ podaním napriek tomu uprednostňujú užšie držadlo. Najväčší význam pri základných úderoch má veľký obvod pre ukazovák, ktorý je v protitlaku k sile pôsobiacej pri údere, pri podaní je však výhodnejší užší obvod držadla, ktorý sa dá lepšie zovrieť.
- sú ľahké rakety dobrým nápadom
Nie. Extrémne ľahké rakety, ako ukázali skúsenosti, nie sú dobrým nápadom. Váhu potrebujete k udeleniu rýchlosti a rotácie lopte. S ľahkou raketou môžete dať „ranu“ len pri ideálnom náprahu a to nestihnete, keď ste v tiesni.
Pete Sampras používal raketu, ktorá vážila 397 g a bola vyvážená na stred, Andre Agassi hrá s raketou 5 bodov head-light s hmotnosťou 374 g a Mark Philippoussis s raketou 6 bodov head-light s hmotnosťou 383 g. Ak si spomenieme, najľahšie drevené rakety vážili 370 g a hrali s nimi ženy aj deti. Don Budge vyhral Grand Slam v roku 1938 s raketou vážiacou 454 g.
Môže sa stať, že s ľahkou raketou budete švihať pri úderoch trošku rýchlejšie, ale pri strete rakety s loptou je práve tak dôležitá aj hmotnosť rakety (hybnosť = hmota x rýchlosť), pričom zo skúseností vieme, že úbytok hmotnosti rakety nie je možné nahradiť rýchlosťou švihu.
Prehnane rýchly švih má za následok aj zvýšenie obvodovej rýchlosti rámu rakety, čím sa znižuje presnosť úderov.
Zároveň ľahké rakety majú obyčajne vyššie položené ťažisko, a tým aj „horší“ moment, čo je zasa rizikovým faktorom pre vznik tzv. tenisového lakťa.
- aký je účinok úderovej sily
Vyššia hodnota úderovej sily (swingweight) znamená väčší potenciál pre silnejší úder. Nezabudnite, že vysoká úderová sila je možná aj s nízkym momentom pri zachovaní optimálnej protiváhy v držadle.
- aký je účinok flexibility rámu
Výhodou flexibilných (pružných) rámov je ich väčšia ohybnosť, a tým aj väčšia absorbčná schopnosť torznej sily vzikajúcej v momente úderu, čím sa znižuje riziko zranenia.
Tuhšie rámy je však možné vyplietať na vyššie napätie, čo znamená väčšie sploštenie lopty pri náraze, a tým aj väčšiu kontrolu úderu prostredníctvom rotácie.
- aký je význam tlmiča vibrácií (vibrastopu)
Tlmí iba zvyškové vibrácie výpletu a v skutočnosti nechráni rameno pred vibráciami rámu.
———
Späť